Szyba zespolona - jak jest zbudowana?

Szyba zespolona jest to szyba, która ma wysokie właściwości termoizolacyjne. Dzięki temu okno, jeśli będzie prawidłowo zamontowane, nie będzie dopuszczało do utraty ciepła z pomieszczenia, a co za tym idzie – pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jak wygląda szyba zespolona i z jakich elementów jest zbudowana?

Nowoczesne budownictwo wymaga od projektantów i wykonawców szczególnej dbałości o jakość wykonania i montażu tak zwanych przeziernych przegród budowlanych, szczególnie jeśli chodzi o okna. Spełniają one wiele funkcji i muszą działać bez zarzutu bez względu na pogodę za oknem. W konstrukcjach okiennych wykonanych z PCV najczęściej wykorzystywane są jednokomorowe szyby niskoemisyjne. Mają one niską przenikalność cieplną, dzięki czemu chronią przed ucieczką ciepła z pomieszczenia. Każda szyba zespolona to układ kilku tafli szklanych, które chronią nie tylko przed chłodem, ale też hałasem oraz promieniowaniem słonecznym.

Szyby wykonane ze specjalnego szkła

Do wykonania szyby zespolonej wykorzystywane jest szkło typu float – jest ono idealnie płaskie oraz ma wysokie współczynnik przenikania światła. Aby szyba była bardziej bezpieczna oraz odporna na działanie czynników mechanicznych, może być dodatkowo wzmocniona laminatem lub materiałem utwardzającym. Oprócz szkła typu float w skład szyby zespolonej jednokomorowej wchodzi: powłoka niskoemisyjna, przestrzeń międzyszybowa, która jest wypełniona powietrzem lub szlachetnym gazem, materiał ramki dystansowej, uszczelnienie butylowe, sito molekularne, które jest absorbentem wilgoci oraz uszczelnienie zewnętrzne, na przykład tiokolowe. Dwie tafle szklane rozdzielone komorą z powietrzem lub gazem to gwarancja pełnej ochrony przed wilgocią i chłodem.

Nie tylko jednokomorowe

Choć najpopularniejsze są szyby zespolone jednokomorowe, na rynku okiennym dostępne są również szyby zespolone dwukomorowe i trzykomorowe. Szyby dwukomorowe mają dwie hermetycznie uszczelnione przestrzenie międzyszybowe oraz trzy tafle szkła, a szyby trzykomorowe – trzy przestrzenie i cztery tafle szkła. Im więcej komór, tym wyższa ochrona przed czynnikami zewnętrznymi oraz wyższa energooszczędność. Szyby zespolone wielokomorowe doskonale sprawdzają się w budownictwie energooszczędnym – jeśli są fachowo zamontowane, zapobiegają wnikaniu do wnętrza chłodu i wilgoci oraz uciekaniu ciepła z wnętrza budynku. Warto też zauważyć, że choć szyby wielokomorowe składają się z kilku tafli szkła, ich przejrzystość pozostaje tak samo dobra.

budowa szyby zespolonej schemat
budowa szyby zespolonej schemat

Różne rodzaje szyb zespolonych

Szyby zespolone nie tylko mogą mieć różną liczbę komór powietrznych, ale też inne zastosowanie. Na rynku stolarki okiennej dostępne są też szyby zespolone dźwiękoszczelne, chroniące przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a także antywłamaniowe. Wybór konkretnego modelu i rodzaju zależy od indywidualnych potrzeb inwestora oraz budynku, w którym okno ma być zamontowane.