Typy uszczelnień w oknach PCV

Okna można klasyfikować na wiele sposobów. Jednym z kryteriów może być sposób uszczelnienia połączeń styku płaszczyzny ramy ościeżnicy z ramą skrzydła. Ten podział wyróżnia dwa rodzaje okien: typu AD oraz typu MD.

Czym różnią się oba rodzaje uszczelnień. Okna typu AD (z niemieckiego Anschlag Dichtung) nie mają uszczelnienia środkowego. System uszczelnienia składa się jedynie z dwóch uszczelek przylgowych – przylgi zewnętrznej oraz przylgi wewnętrznej. Natomiast okna typu MD (Mittel Dichtung) posiadają uszczelnienie środkowe. Ich system uszczelnienia składa się z trzech uszczelek przylgowych – zewnętrznej, wewnętrznej oraz dodatkowej uszczelki w części środkowej styku ramy ościeżnicy oraz skrzydła okiennego.

Okno MD
Okno MD

Typ uszczelnienia nie wpływa na poziom izolacji termicznej

Czy różnice w uszczelnieniu okien mogą wpływać na ich parametry. Owszem, ale na pewno nie tak bardzo, jak zdaja się sugerować niektórzy producenci twierdzący, że uszczelnienie MD jest o niebo lepsze od uszczelnienia AD. Wbrew temu, co można przeczytać w materiałach reklamowych czy promocyjnych, rodzaj uszczelnienia nie ma wpływu na wysokość współczynnika przenikania ciepła. Zdarza się, że uszczelnienie typu MD może mieć wpływ na izolację akustyczną. Jednak w przypadku każdego okna musi to być potwierdzone odpowiednimi badaniami. Lepsza izolacja akustyczna także nie każdemu się przyda. Osoby, które mieszkają w cichym i spokojnym miejscu, nie musza wcale ulegać namowom sprzedawcy i wybierać okna droższe, bo z uszczelnieniem typu MD – lepsza izolacja akustyczna nie jest im bowiem praktycznie wcale potrzebna. Natomiast na izolację termiczną rodzaj uszczelnienia nie ma żadnego wpływu, można więc bez obaw wybrać okno tańsze, z uszczelnieniem typu AD.