Przygotowanie otworu okiennego do ciepłego montażu

Ciepły montaż okien jest w wielu krajach norma budowlaną, której należy przestrzegać. U nas nadal jest tylko, a może aż dobrą praktyką, którą warto stosować, aby zamontowane okna przez wiele lat spełniały swoją funkcje termoizolacyjności i szczelności. Czym jest ciepły montaż i jak się do niego przygotować?

Ciepły montaż to, najkrócej rzecz ujmując, osadzenie montowanego okna w warstwie izolacji budynku. Trzeba bowiem pamiętać, że zarówno okna, jak i drzwi to najcieńsze przegrody w bryle budynku i niewłaściwie zamontowane mogą generować sporo problemów, związanych przede wszystkim z izolacja termiczną oraz ogrzewaniem pomieszczeń. Warto zwracać szczególną uwagę zarówno na odpowiednie parametry przegród, jakie chcemy zamontować, jak i na sam montaż.

Odpowiednio poczynione przygotowania

W przypadku ciepłego montażu trzeba się do niego przygotować dużo wcześniej, zanim okno przyjedzie na miejsce. Już na etapie wznoszenia ścian trzeba dokładnie ustalić powierzchnie otworu okiennego. Jeśli budujemy z materiału, który od góry posiada widoczne otwory, trzeba zadbać o to, by ostatnia warstwa była wykonana z materiału pełnego, bez żadnych otworów. Chodzi o to, by możliwe było stabilne zakotwienie dolnej części okna oraz uzyskanie jednolitej, gładkiej powierzchni.

Dobrze przyklejona warstwa izolacji

Ciepły montaż ma przede wszystkim na celu zabezpieczenie warstwy izolacji, którą najczęściej jest pianka poliuretanowa, oraz wyeliminowanie wszystkich przewiewów. Bez ciepłego montażu trzeba bowiem liczyć się z tym, że w sezonie jesienno-zimowym od okna może wiać chłodem, co znacznie obniża komfort życia użytkowników pomieszczeń. W przypadku ciepłego montażu są czynności, które wykonamy bez problemu, są też i takie, do których trzeba się odpowiednio przyłożyć. Przyklejenie folii do okna nie jest problemowe, natomiast przyklejenie jej do muru już tak. Musi to być folia paroszczelna, gdyż tylko dzięki niej cały system będzie odpowiednio szczelny. Jeżeli górna warstwa muru ma otwory, przyklejenie do niej folii jest ryzykowne, gdyż nie da się jej tak przykleić, by trzymała się idealnie. Oczywiście, nie oznacza to konieczności skuwania warstwy materiału z otworami, aby położyć pełne cegły. Wystarczy, że wyrówna się powierzchnię zaprawą i tym samym zaślepi wszystkie otwory.

Warto sprawdzić listwę podokienną

Następna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę wykonując ciepły montaż, jest sprawdzenie, czy okno ma listwę podokienną, do której powinna być przyklejona folia do ciepłego montażu. Jeśli okno fabrycznie nie jest wyposażone w taką listwę, folię należy przyklejać na dole bezpośrednio do ościeżnicy okna. Może to stanowić spore utrudnienie dla późniejszego montażu parapetów. Może też się zdarzyć, że zamontowanie parapetu będzie całkowicie niemożliwe. Zdarza się, że kolejne ekipy budowlane, wchodzące na przykład na wykończenie mieszkania, odklejają folię, gdyż uważają ją za pozostałość po poprzednich pracach.

przygotowanie otworu okiennego do ciepłego montażu okna
przygotowanie otworu okiennego do ciepłego montażu okna

Co w przypadku klinkieru?

Jeżeli ciepły montaż chcemy przeprowadzić w domu wykończonym cegłą klinkierową albo w przypadku trzywarstwowego muru z izolacją środkową, folia paroprzepuszczalna może nie wystarczyć. Wtedy konieczne jest zastosowanie taśmy rozprężnej. Należy ją przykleić do zewnętrznej płaszczyzny ościeżnicy okna. Przy rozprężeniu taśma zwiększy swoja objętość i dojdzie do węgarka. W ten sposób stworzy zewnętrzną warstwę paroprzepuszczalną. Trzeba jednak pamiętać o tym, by powierzchnia, do której będzie przylegała taśma rozprężna była na tyle gładka, by możliwe było doszczelnienie wszelkich nierówności.

Zawsze najpierw pomiar, potem montaż

Ciepły montaż za każdym razem powinien być poprzedzony odpowiednimi pomiarami oraz przygotowaniami. Jeżeli nie zostaną one przeprowadzone i okno zostanie niewłaściwie zamontowane, późniejsze poprawki mogą być bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Zdarzają się firmy budowlane czy ekipy montażowe, które twierdzą, że takie przygotowania są zbędne i niepotrzebne. Tacy fachowcy mogą podczas montażu zrobić więcej szkód niż korzyści. Wtedy warto zmienić ekipę na inną, która wie, z czym ciepły montaż się je.