Walka z hałasem za pomocą okna

Choć nasze domy, mieszkania czy miejsca pracy mają być ciche i komfortowe, w rzeczywistości bywa różnie. Wszystko jest kwestią lokalizacji – trudno o spokój, gdy w pobliżu znajduje się ruchliwa ulica czy trwają prace budowlane. Źródłem hałasu mogą być również warunki atmosferyczne – głośny wiatr, padający deszcz czy śnieg. Jak się przed tym wszystkim uchronić? Postawić na dobrej jakości okna.

Izolacyjność akustyczna okna to bardzo ważny parametr, który należy brać pod uwagę podczas wybierania okna do swojego domu lub mieszkania. O izolacyjności akustycznej decyduje przede wszystkim materiał, jakiego użyto do wykonania okna. Żeby okno skutecznie tłumiło większość dźwięków dochodzących z zewnątrz, musi mieć odpowiednio szeroki profil oraz komory na szerokość kilkudziesięciu milimetrów. Pożądana izolacyjność akustyczna okien to około 40 decybeli. Tak skonstruowane okno powinno zapewniać komfort użytkownikom pomieszczeń położonych nawet przy dość uciążliwym źródle hałasu.

hałas uliczny
hałas uliczny

Pożądana izolacyjność akustyczna

Trzeba jednak pamiętać, że przy tej pożądanej izolacyjności akustycznej trzeba wziąć pod uwagę także różnego rodzaju kwestie związane z montażem oraz ze specyfiką konkretnego budynku. Nawet najdrobniejsza niedokładność podczas montażu może spowodować, że okno nie będzie chroniło przed hałasem w stopniu takim, jak obiecuje to jego producent. Podczas ustalania pożądanej izolacyjności akustycznej przegrody, jaka jest okno, należy więc przyjąć poprawkę, która uwzględni wpływ montażu i charakterystyki obiektu na izolacyjność akustyczną. Na podstawie dość złożonych obliczeń pożądana izolacyjność akustyczna plasuje się więc na poziomie 44 decybeli. Jak wykorzystać tę liczbę podczas kupowania okna?

Chodzi o izolacyjność okna, a nie tylko szyby

Przede wszystkim trzeba bardzo dokładnie czytać informacje, jakie podawane są przez producentów. Wielu z nich podaje, że ich okna mają współczynnik izolacyjności akustycznej 44 decybeli. Nie oznacza to jednak, że tyle samo wynosi pożądana izolacyjność akustyczna całego okna. Wartość współczynnika odnosi się bowiem do samej szyby, a okno to przecież twór złożony, który składa się nie tylko z szyby, ale też z różnego rodzaju kształtowników, nawiewników czy uszczelek. Jeśli kupimy okno, które ma współczynnik izolacyjności akustycznej na poziomie 44 decybeli, może się okazać, że wcale nie ochroni nas ono przed hałasem występującym na zewnątrz budynku.

Prawidłowy montaż ma duże znaczenie dla izolacyjności

Oprócz orientowania się w skomplikowanych obliczeniach, inwestor powinien również zadbać o prawidłowy montaż kupionych okien. Nawet najdrobniejsze uchybienia podczas prac montażowych mogą bowiem mieć bardzo poważne konsekwencje podczas ich późniejszego użytkowania. Bardzo ważne jest używanie odpowiednich taśm rozprężnych i pian, najlepiej pochodzących od tego samego producenta, u którego kupione zostało okno. Takie kompleksowe systemy gwarantują dużo sprawniejszy i pewniejszy montaż, dzięki temu okno oraz wszystkie elementy dodatkowe idealnie do siebie pasują i działają bez zarzutu.