Wodoszczelność okien
Dobre okna nie powinny wpuszczać do wnętrza zimnych podmuchów wiatru. Ale nie tylko – powinny być również wodoszczelne. Ta wodoszczelność musi wynikać z dwóch kwestii – wysokiej jakości materiałów użytych do konstrukcji okna oraz z prawidłowego montażu. Nawet najlepsze okno nie spełni swojego zadania w stu procentach, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowane. Na co powinni zwracać uwagę inwestorzy?
Każda konstrukcja okienna, która ma określoną wytrzymałość na uszkodzenia spowodowane wiatrem, musi również zachowywać szczelność na przenikanie wody z opadów do wnętrza domu czy mieszkania. W normie PN-EN 14351-1+A1:2010 można znaleźć aż 10 klas wodoszczelności dla okien nieosłoniętych. Skala zaczyna się od klasy 1A aż do 9A oraz jest jeszcze klasa specjalna Exxxx, gdzie w miejsce iksów wpisywana jest wartość ciśnienia wyższa niż 600 Pa. Cała 10-stopiowa klasyfikacja dotyczy okien nieosłoniętych, czyli praktycznie wszystkich okien wbudowanych w ścianę zewnętrzną budynku, które są wystawione na bezpośrednie działanie wszystkich negatywnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz oraz wiatr.
Im wyższa klasa, tym wyższa wodoszczelność
Różne oznaczenia okien stosowane są zależnie od poziomu próbnego ciśnienia oraz czasu, w którym okno podczas badań zachowuje całkowita wodoszczelność. Klasa wodoszczelności jest więc dla kupującego okno informacją, przy jakim obciążeniu wiatrem podczas opadów deszczu woda zacznie przedostawać się przez konstrukcję okna do wnętrza pomieszczenia. W klasyfikacji wodoszczelności, im wyższa cyfra przy literce A, tym bardziej wodoszczelne będzie okno. Klasa 1A jest więc klasą najsłabszą, gdy nie trzeba czekać na silne podmuchy wiatru, aby woda przedostawała się przez konstrukcję okna do wnętrza. Okna o tak niskiej klasie przeciekają praktycznie zawsze, co oznacza, że najlepiej podczas zakupów omijać je szerokim łukiem, jeśli chcemy, by w naszym domu nawet podczas deszczu było przyjemnie sucho i ciepło. Natomiast wysoka klasa 9A oznacza, że woda zacznie dostawać się do wnętrza pomieszczenia dopiero przy ciśnieniu 600 Pa, co odpowiada prędkości wiatru około 112 kilometrów na godzinę. Tak silne wiatry, szczególnie w zwartej zabudowie miejskiej, praktycznie nie występują. Dzięki temu można mieć pewność, że wybierając okno o klasie wodoszczelności 9A, woda podczas deszczu nigdy nie będzie dostawała się do wnętrza.