Okna w kolorze

Okno w kolorze? Dlaczego nie? Choć siła przyzwyczajenia może być naprawdę duża i przy wymianie okien ciągnie nas do kupna tych zwykłych, białych, w rzeczywistości możliwości wyboru są dużo większe. W przypadku budownictwa wielorodzinnego zwykle inwestorzy decydują się na to, co wybiera większość, jednak właściciele domów jednorodzinnych mogą puścić wodze fantazji i zdecydować się na okna w kolorze.

Kolorowe okna bardzo często nie tylko ciekawie się prezentują, ale też są uzupełnieniem stylistyki budynku i komponują się z nią dużo bardziej niż tradycyjne okna w kolorze białym. Na szczęście, naprzeciw różnym potrzebom inwestorów wychodzą producenci okien, którzy oferują okna w kolorze. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że kolorowe okna są inwestycją droższą – mogą kosztować nawet o połowę więcej niż okna białe. Warto jednak wydać nieco więcej – okna to inwestycja na wiele lat, nie jest więc to wydatek, którego nie warto ponieść, by okna w wymarzonym domu były jedyne w swoim rodzaju.

Metody barwienia kolorowych okien

Producenci okien wykorzystują do ich barwienia aż cztery różne metody. Jedne są bardziej popularne i częściej stosowane, inne wybierane są nieco rzadziej. Warto choć pokrótce omówić każdą z metod, dzięki czemu inwestorzy będą mogli podjąć świadomą decyzję.

Jednostronne lub dwustronne oklejanie kształtowników okiennych

Okna można pokolorować za pomocą folii okiennych dostępnych w różnych barwach. Pierwotnie folie okienne były stosowane po to, by okna z PCV jak najbardziej imitowały tradycyjne okna drewniane. Folie okienne służyły więc do udawania drewnianych słojów oraz faktury drewna. Takie „drewniane” okna mogą być naprawdę różnorakie i imitować praktycznie każdy rodzaj drewna, zarówno rodzimego, jak i egzotycznego. Można więc mieć okna w kolorze ciemnego lub złotego dębu, orzecha, sosny, a nawet mahoniu, który na oknach prezentuje się wyjątkowo elegancko i stylowo. Niewprawne oko nawet nie zauważy, że ten mahoń to nie prawdziwe drewno, a jedynie folia, jaką oklejone są okienne kształtowniki. Wybór kolorów i faktur w przypadku folii imitujących drewno jest ogromny – producenci oferują coraz więcej, aby wyjść naprzeciw potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów. Aktualnie można wybrać praktycznie każdy rodzaj imitacji drewna – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i potrzeba inwestora.

Jak naklejać folie okienne?

Naklejenie folii jest możliwe praktycznie na każdy rodzaj profilu okiennego, gdyż foliowaniu poddawane są gotowe profile wykonane z PCV. Folia naklejana jest za pomocą specjalnego kleju na widoczne części profili, najczęściej po zewnętrznej stronie. Możliwe jest też foliowanie z dwóch stron – na zewnątrz i od wewnątrz. Co więcej, można też okleić zewnętrzną i wewnętrzną część foliami w innych kolorach, dzięki temu okno od zewnątrz jest dopasowane do stylistyki budynku, natomiast wnętrze komponuje się ze stylistyką poszczególnych pomieszczeń. Na początku producenci wykorzystywali do oklejania folia kształtowniki w kolorze brązowym. Obecnie jednak coraz częściej nakładają folię na kształtowniki białe. Jest to dla nich rozwiązanie tańsze, jednak nie oznacza to automatycznie, że całe okna w kolorze będą od razu tańsze. Kolorowanie okien za pomocą folii ma też swoje minusy – przede wszystkim bardzo widoczne są wszelkie uszkodzenia mechaniczne

Jednostronne powlekanie powierzchni warstwą kolorowego szkła akrylowego

Kolorowanie okien z wykorzystaniem szkła akrylowego odbywa się na zasadzie koekstruzji, czyli współwytłaczania. Na etapie produkcji kształtownika okiennego łączy się warstwę tworzywa z PCV z warstwą szkła akrylowego PMMA, czyli polimetakrylanu metylu. Jest to tworzywo bardzo wytrzymałe, odporne na działanie czynników atmosferycznych, dające się łatwo polerować, a przy tym jest bardzo odporne na starzenie i ma świetne parametry optyczne. Warstwa zewnętrzna okna PCV, pokryta warstwą szkła akrylowego PMMA jest więc zdecydowanie mocniejsza i odporniejsza niż wewnętrzna warstwa biała.

Żółte okno
Żółte okno

Kolory uzyskiwane w procesie koekstruzji mogą być dowolne, jednak nie są to już kształtowniki z PCV, które imitują drewno. Kolor bardziej przypomina lakierowane proszkowo profile z aluminium. Kształtowniki maja matową, jedwabiście gładką powierzchnię i są bardzo odporne na uszkodzenia zarówno mechaniczne, jak i pod wpływem czynników atmosferycznych. Okna barwione przy wykorzystaniu szkła akrylowego są droższe niż zwykłe białe okna, jednak efekt wizualny jest tak rewelacyjny i trwały, że warto zainwestować nieco więcej, aby móc się cieszyć oknami w wymarzonym kolorze.

Jednostronne lub dwustronne malowanie kształtowników farbami

Jeszcze do niedawna, gdy ktoś wpadał na pomysł pomalowania okien farbami, spotykał się jedynie z uśmiechem politowania. Malowanie okien farbami było pomysłem nie do wykonania. Dziś jest już inaczej, a wszystko dzięki odpowiednim, nowoczesnym farbom. Lakierowanie farbami okien powinno odbywać się jednak w warunkach fabrycznych. Nikt nie powinien robić tego samodzielnie, nawet przy użyciu najlepszej jakości farby do okien – jest niemal pewne, że okno zostanie zniszczone i marzenie o kolorowych oknach okaże się niezwykle kosztowne. Profile okienne przed pomalowaniem musza być odpowiednio przygotowane, obrobione i zabezpieczone. Dopiero na kolejnym etapie produkcji są malowane natryskowo za pomocą specjalistycznych urządzeń.

Jednostronne nakładanie na białe kształtowniki aluminiowych nakładek malowanych proszkowo

Kolejna metoda nadawania oknom barw to łączenie plastikowych kształtowników okiennych w kolorze białym z kolorowymi aluminiowymi nakładkami. Efekt jest naprawdę świetny wizualnie, a przy tym kolor jest trwały i odporny na zniszczenia. Spośród wszystkich metod kolorowania okien, ta metoda daje zdecydowanie najlepsze efekty i pozwala na kupienie okna praktycznie w dowolnym kolorze.