Gaz w szybie zespolonej

Aby szyba zespolona funkcjonowała bez zarzutu, wszystkie jej elementy muszą być doskonale wykonane. Chodzi tu nie tylko o tafle szkła oraz o materiał, z jakiego zbudowana jest ramka dystansowa. Równie duże znaczenie ma gaz znajdujący się w przestrzeni między taflami oraz jego odpowiednia ilość. Gdy jest go za mało, szyba zespolona traci swoje właściwości, a współczynnik przenikania ciepła rośnie.

Co znajduje się w przestrzeni szyby zespolonej? W konwencjonalnej szybie jest to najczęściej powietrze. Wnętrze pomiędzy dwiema taflami szyby jest uszczelnione hermetycznie, dzięki czemu uniemożliwiona jest wymiana powietrza z otoczeniem. Ale powietrze nie jest najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o współczynnik przenikania ciepła. Dlatego w nowoczesnych szybach zespolonych stosuje się przede wszystkim gazy szlachetne, takie jak argon i krypton. Aby to rozwiązanie było skuteczne i faktycznie obniżyło współczynnik przenikania ciepła w całej szybie zespolonej, przestrzeń międzyszybowa musi być wypełniona gazem w co najmniej 85 procentach. Jeżeli szyba jest wykonana profesjonalnie i z dobrej jakości materiałów, jej właściwości izolacyjne powinny pozostać niezmienne przez co najmniej 10 lat.

szyba zespolona 4 16 4 przekrój
szyba zespolona 4 16 4 przekrój

Najwyżej jeden procent ubytku w skali roku

Bez względu na to, czy w przestrzeni międzyszybowej znajduje się powietrze czy gaz szlachetny, zawsze część tego gazu będzie z niej uciekać. Gołym okiem tego nie zobaczymy, gdyż ucieczka powietrza czy gazu nie daje żadnych widocznych objawów. Można natomiast to zjawisko zbadać. Badania takie prowadzą certyfikowane laboratoria. Renomowani producenci szyb zespolonych powinni dysponować wynikami takich badań, aby na życzenie móc je przedstawiać swoim klientom. Z badań tych powinno jasno wynikać, że ubytek gazu w szybie zespolonej wynosi maksymalnie 1 procent w skali roku. To dla inwestora pewność, że nabywa produkt bardzo dobrej jakości, który przez wiele lat nie straci swoich termoizolacyjnych właściwości.