Ciepła ramka - co to takiego?

Ramka dystansowa jest jednym z niezbędnych elementów konstrukcyjnych każdej szyby zespolonej. Jej zadaniem jest oddzielanie od siebie poszczególnych tafli szkła, a także łączenie ich w strefie brzegowej. Aby ramka dystansowa nie powodowała niepotrzebnych strat ciepła, musi być wykonana z odpowiednich materiałów. Tak właśnie powstaje ramka ciepła.

ciepła ramka w szybie zespolonej
ciepła ramka w szybie zespolonej

Do niedawna ramka dystansowa była najsłabszym ogniwem w budowie okna – wykonywana była z aluminium, które bardzo dobrze przewodziło ciepło, co sprawiało, że uciekało ono z pomieszczenia na zewnątrz. Na krawędzi ramki szyby zespolonej powstawały mostki termiczne, które przepuszczały ciepło. Obecnie, wychodząc naprzeciw potrzebom energooszczędności, producenci systemów okiennych wykorzystują do budowy ramek dystansowych stal, stal szlachetną lub tworzywa sztuczne. Tak powstają ciepłe ramki dystansowe, które spełniają wymogi termoizolacyjności, zapewniają lepsze parametry cieplne, a także ograniczają przewodność cieplną na krawędziach oraz zmniejszają kondensację pary wodnej.

Stal nierdzewna i tworzywa sztuczne lepsze od aluminium

Okno energooszczędne to takie, które w jak największym stopniu ogranicza straty energii cieplnej, czyli ucieczkę ciepła z wnętrza mieszkania czy domu do atmosfery. Im niższy współczynnik przenikania ciepła posiada materiał, z którego wykonana jest ramka dystansowa, tym mniejsze będą straty ciepła. Wartość liniowego współczynnika przenikania ciepła jest niezbędna do prawidłowego obliczenia współczynnika przenikania ciepła okna. W przypadku ramki aluminiowej współczynnik ten wynosi 0,075. To około dwa razy więcej niż w przypadku energooszczędnych materiałów, takich jak: Chromatech stal nierdzewna (0,048), TPS (0,037) czy Swisspacer V (0,032). Zastosowanie ciepłej ramki z tworzyw sztucznych lub ze stali nierdzewnej znacznie obniża współczynnik przenikania ciepła w stosunku do ramki aluminiowej.