Okno energooszczędne - co to takiego?

Budownictwo energooszczędne to nie tylko moda, ale przede wszystkim konieczność. Wraz ze stale rosnącymi cenami kosztami ogrzewania, inwestorzy poszukują materiałów, które pozwolą do minimum ograniczyć straty ciepła z pomieszczeń. I tak mamy energooszczędne okna, żarówki, sprzęty gospodarstwa domowego, a nawet całe energooszczędne domy.

Jeśli spojrzeć na reklamy czy hasła promocyjne producentów okien, można by przypuszczać, że praktycznie wszystkie okna wiodących marek są energooszczędne. Jest to świetny chwyt reklamowy, przyciągający zainteresowanych tą kwestią klientów, ale nie mający zbyt dużego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Żaden bowiem producent nie ma certyfikatu, który potwierdza „energooszczędność” jego produktów. Dlaczego? Z tej prostej przyczyny, że jak do tej pory nikt nie zdefiniował i nie unormował prawnie pojęcia „okno energooszczędne”. Z definicji każde okno powinno być energooszczędne, gdyż ogranicza straty ciepła z pomieszczenia i zapewnia komfort cieplny użytkownikom wnętrza.

okno energooszczędne Passiv-line AdamS
okno energooszczędne Passiv-line AdamS

Wartości zalecane nie świadczą o energooszczędności

Producenci w naszym kraju opierają się często na krajowych przepisach techniczno-budowlanych, które wyznaczają wymagany poziom współczynnika przenikania ciepła (Umax) dla poszczególnych kategorii budynków oraz stref klimatycznych, w których się one znajdują. Traktowanie jednak wartości poniżej Umax jako wyznaczników okien energooszczędnych wydaje się jednak mocnym nadużyciem. Po pierwsze dlatego, że wytwarzanie okien o współczynniku przenikania ciepła niższym od Umax jest ich obowiązkiem. A po drugie – bo wartości Umax określone dla poszczególnych typów budynków są dość wysokie w porównaniu do aktualnych możliwości producentów.

Najlepszym sposobem jest porównywanie

Co może zrobić klient, jeśli zależy mu na jak najwyższym poziomie energooszczędności okien w swoim domu? Jedynym wyjściem jest nie ufać reklamom jednego producenta okien i porównywać oferty co najmniej kilku firm, a przede wszystkim sprawdzać współczynnik przenikania ciepła każdego modelu okna. Im będzie on niższy, tym więcej ciepła okno będzie zatrzymywało w pomieszczeniu.