Okna pasywne

Budownictwo energooszczędne i pasywne cieszy się coraz większą popularnością. Takie budynki pozwalają ograniczyć straty ciepła, a co za tym idzie – zaoszczędzić na ogrzewaniu. Czy okna również mogą być pasywne? Jakie warunki powinno spełniać okno, by można je z powodzeniem zamontować w budynku pasywnym?

Budynek pasywny to obiekt, w którym komfort grzewczy jest osiągany bez używania systemów grzewczych ani klimatyzatorów. O każdej porze roku jest w nim ciepło odpowiednio do potrzeb mieszkańców. Budynek pasywny jest w sposób pasywny ogrzewany ze wsparciem w postaci dogrzewania powietrza wentylacyjnego. To właśnie instalacja wentylacyjna pełni w budynku pasywnym rolę instalacji grzewczej.

klasy energooszczędności
klasy energooszczędności

Istotne współczynniki przenikania ciepła

Jakie w budynku pasywnym powinny być okna? Wymagania określone zostały przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt. Okna powinny charakteryzować się całkowitym współczynnikiem przenikania ciepła nie wyższym niż 0,8 W/m2K. Dla okna zabudowanego współczynnik ten nie powinien być wyższy niż 0,85 W/m2K. Okna powinny też mieć współczynnik przepuszczalności promieniowania słonecznego na poziomie co najmniej 50 procent. Chodzi o to, by okno wpuszczało odpowiednio dużo światła do wnętrza pomieszczenia.

Jak powinno być zbudowane okno pasywne?

Świetna charakterystyka energetyczna okna pasywnego jest wynikiem jego właściwej i przemyślanej konstrukcji. Okna pasywne najczęściej mają potrójne szklenie, a przestrzeń międzyszybowa nie jest wypełniona powietrzem, tylko gazami szlachetnymi – kryptonem lub argonem. Dodatkowo szyby w oknie pasywnym pokryte są specjalną niskoemisyjna powłoką, co ma na celu ograniczenie strat ciepła związanych z promieniowaniem od szyby do otoczenia. Powłoka niskoemisyjna znajduje się na dwóch powierzchniach – na zewnętrznej powierzchni szyby wewnętrznej oraz na wewnętrznej powierzchni szyby zewnętrznej. Takie pokrycie zapewnia najlepsze wykorzystanie słońca w sezonie grzewczym oraz maksymalnie ogranicza straty ciepła przez okno. Ważnym elementem konstrukcji okna pasywnego jest ramka dystansowa, czyli newralgiczne miejsce, najbardziej narażone na straty ciepła. Ramka w oknie pasywnym wykonana jest z tworzywa sztucznego lub bardzo cienkiego metalu – dzięki temu straty ciepła w tym miejscu są ograniczone do minimum. Ramka dystansowa jest nie tylko odpowiednio zbudowana, ale też głębiej osadzona w okiennej ramie w porównaniu do standardowego okna. Co więcej, w oknie pasywnym profile okienne są co najmniej pięciokomorowe, a całe okno dodatkowo ocieplone dobrym materiałem izolacyjnym.

Okna pasywne to doskonałe rozwiązanie dla każdego inwestora, któremu zależy na obniżeniu kosztów ogrzewania budynku. Choć są droższe od standardowych okien, koszt ich zakupu może się zwrócić już po kilku latach użytkowania. Najważniejsze, by podczas wyboru odpowiedniego okna zwracać uwagę nie tylko na wygląd czy markę producenta, ale też na to, czy okna posiadają odpowiednie atesty i certyfikaty.