Jak duże może być okno?

Marzenia o wielkich oknach, zajmujących całą ścianę budynku, nie zawsze są możliwe do spełnienia. Powinni pamiętać o tym zarówno inwestorzy, jak i architekci, którzy zamieniają potrzeby swoich klientów na projekt architektoniczny. Okna mają swoją ograniczoną wielkość, której przekroczenie stanowi niebezpieczeństwo zarówno dla konstrukcji budynku, jak i dla jego mieszkańców.

Przekroczenie dozwolonej wielkości okna może z biegiem czasu powodować nieestetyczne wybrzuszenia, a także problemy z ich użytkowaniem. Każdy dystrybutor okien w katalogu systemowym umieszcza ich szczegółową specyfikację, czyli informację, jaka jest maksymalna wielkość okna, które można na bazie danego projektu wyprodukować. Wielkość okna może być wizualizowana na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wykres, na którym umieszcza się dane, a następnie odczytuje je z diagramu. Ułatwia to precyzyjne wyliczenie wszystkich parametrów. Drugi to tabela, która porządkuje wiele rejestrów w systemie profili i umożliwia ich łatwe odczytanie. Trzecim sposobem jest wzór, dzięki któremu można wyznaczyć maksymalną powierzchnię okna. Najpierw wyznacza się maksymalne dopuszczalne pole powierzchni dla konstrukcji, które są wykonane z określonego typu skrzydeł okiennych. Maksymalne pole powierzchni dzieli się następnie przez przyjęta w projekcie szerokość skrzydła okiennego – wynik tego dzielenia to maksymalna wysokość, jaką może mieć w danym przypadku okno.

miarka
miarka

Dwa podstawowe ograniczenia

Przy wyznaczaniu wielkości okna istnieją dwa ograniczenia, o których należy bezwzględnie pamiętać. Pierwszym z nich jest proporcja boków skrzydeł okiennych. W przypadku zwykłych białych okien szerokość może przekraczać wysokość maksymalnie o 20-25 procent. Większa szerokość od tej wyznaczonej spowoduje problemy konstrukcyjne, a okno będzie niestabilne. Drugim ograniczeniem jest kolor – czyli okna jedno lub dwustronnie okleinowane. Wielu inwestorów decyduje się na takie kolorowe okna, gdyż podkreślają charakter budynku, nadają mu nietypowy wygląd i podnoszą estetykę. Niestety, trzeba pamiętać, że kolorowa powierzchnia bardziej przyciąga promienie słoneczne, jest więc mniej odporna na negatywne działanie promieniowania słonecznego. Takie okna powinny być dodatkowo wzmocnione, a stosunek wysokości do szerokości okna powinien być jak najbardziej zbliżony do proporcji 1 do 1. Okno kolorowe powinno więc być tak samo szerokie, jak wysokie.

Nie każde okno jest możliwe do zrealizowania

Choć producenci nowoczesnych systemów okiennych prześcigają się w oferowaniu klientom coraz bardziej innowacyjnych rozwiązań, wspomniane wcześniej zasady muszą być przestrzegane. Systemy okienne są wyposażone w mnóstwo kształtowników i dodatkowych wzmocnień, dzięki czemu możliwe jest wyprodukowanie okien o różnych wymiarach i konstrukcji, jednak nie są to możliwości nieograniczone. Ograniczenia w dopuszczalnych wymiarach okna mają na celu zapewnienie przede wszystkim trwałości konstrukcji oraz komfortu użytkowników okien. Jednym słowem – nie zawsze producent okien będzie w stanie spełnić wymagania klienta. Musi się on trzymać swojego katalogu systemowego i obracać tylko w dopuszczalnych wymiarach.