Czy ciepły montaż się opłaca?

Ciepły montaż okien jest coraz częściej stosowany w różnego typu budownictwie. Jest on jednak związany z nieco większym nakładem pracy niż w przypadku zwykłego montażu. Wiele ekip budowlanych nie jest więc, z oczywistych względów, przekonanych do stosowania tego typu montażu. Co daje ciepły montaż i dlaczego warto właśnie w taki sposób montować okna?

Różnic między ciepłym montażem a montażem standardowym jest niewiele, dotyczą one jednak zasadniczych kwestii. Chodzi o sposób wykonania uszczelnień przestrzeni pomiędzy ramą ościeżnicy okna a murem konstrukcyjnym budynku. Im grubszy ten mur, tym więcej prac przygotowawczych należy przeprowadzić. W standardowym montażu szczeliny dylatacyjne wokół okna wypełniane są uszczelnieniem z pianki poliuretanowej. Jest to jedyny materiał, który wykorzystywany jest do uszczelnienia. Choć pianka jest wyjątkowo trwała i wytrzymała, może się okazać, że nie wystarczy do kompleksowego i pełnego uszczelnienia.

montaż okna
montaż okna

W ciepłym montażu pianka poliuretanowa ma odpowiednie towarzystwo. Od strony zewnętrznej okno zabezpieczane jest wodoodpornymi i paroprzepuszczalnymi foliami, natomiast od wewnętrznej strony montuje się folie paraizolacyjne, które mają większy opór dyfuzyjny niż folie zamontowane na zewnątrz.

Jakie korzyści daje ciepły montaż?

Ciepły montaż można wykonać na kilka sposobów przy wykorzystaniu różnych kombinacji materiałów uszczelniających. Nie zawsze musi to być pianka PUR oraz odpowiednio dobrane folie. Świetnie sprawdzają się też taśmy rozprężne o odpowiednich parametrach albo połączenie taśm, pianki i folii. Kombinacji jest sporo, ale ich cel jest zawsze ten sam – zapewnić jak największą szczelność połączeniu ramy okna z murem.

W porównaniu do montażu okien z wykorzystaniem tylko pianki poliuretanowej, ciepły montaż zwiększa szczelność połączenia okna z murem nawet o 75 procent. Jeszcze skuteczniejszy jest w przypadku niskich ciśnień, gdyż praktycznie eliminuje zjawisko niekontrolowanej infiltracji w miejscu złączenia. To niezwykle ważna informacja, gdyż warto mieć świadomość, że znacząca część strat ciepła związana jest właśnie z niekontrolowaną infiltracją powietrza przez konstrukcję okna oraz przez szczeliny dylatacyjne. Można więc bez obaw przyjąć, że ciepły montaż ma faktycznie niebagatelne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła z pomieszczeń, a co za tym idzie – dla zwiększenia oszczędności na ogrzewaniu budynku.